Wielkopolski Lekarz z Sercem

W Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbyła się uroczysta gala pierwszej edycji konkursu Wielkopolski Lekarz z Sercem im. Kazimierza Hołogi. W imieniu zarządu województwa – Marzena Wodzińska, wspólnie z Krzysztofem Kordelem - prezesem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej (WIL), uhonorowali laureata i wyróżnionych w konkursie.

P103544880444d

Konkurs promujący działalność charytatywną i społeczną lekarzy to wspólna inicjatywa samorządu województw i WIL. Celem inicjatywy jest uhonorowanie osób, które poprzez swoją postawę życiową oraz działalność pozazawodową niosą pomoc ludziom chorym i potrzebującym pomocy w kraju i za granicą. Osoby te wyróżniają się w środowisku wyjątkową aktywnością o charakterze prospołecznym i charytatywnym. Stanowią wzór, inspirują do działania, promują wartości etyczne oraz prezentują postawę godną naśladowania. Jego patronem jest Kazimierz Hołoga, wywodzący się z Wielkopolski lekarz, społecznik i filantrop, dyrektor szpitala powiatowego w Nowym Tomyślu, który w II połowie XX wieku w praktyce realizował ideały lekarza bez reszty oddanego pacjentom. Podczas gali wspominała go wnuczka Sabina Kozłowska.

A oto nagrodzeni:

Laureat konkursu:
Prof. dr. hab. med. dr h.c. Jacek Łuczak – Ordynator Hospicjum Palium w Poznaniu. Prekursor opieki paliatywnej. Jest wzorem dla młodej kadry lekarskiej, godny naśladowania. Od 30 lat lekarz hospicyjny, założyciel i kierownik Hospicjum Palium SK Przemienienia Pańskiego UM im. K Marcinkowskiego, założyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu, członek Królewskiego Londyńskiego Towarzystwa Lekarskiego. Jest odpowiedzialny za rozwój i podniesienie jakości opieki paliatywnej w Poznaniu, województwie, ale również w całym kraju.

Osoby wyróżnione:

Doktor Bożena Janicka – kierowniczka Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kazimierzu Biskupim. Wyróżniona za działalność społeczną i charytatywną na rzecz dzieci i rodzin potrzebujących wsparcia i pomocy oraz całej społeczności lokalnej. Wyróżniona w związku z owocną współpracą z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, za: zainicjowanie zbiórki środków dla dzieci z grupy ryzyka społecznego i promocję szczepień ochronnych.

oraz

doktor Marek Daniel – m. in. były wieloletni zastępca dyrektora SP. ZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, a ostatnio dyrektor szpitala w Puszczykowie im. prof. Stefana Tytusa Dąbrowskiego S.A. Prezentuje postawą etyczną, godną naśladowania. Wyróżniony za zainicjowanie utworzenia poradni ginekologicznej dla dzieci i młodzieży oraz pomysł wprowadzenia porodów rodzinnych. Wyróżniony za: nawiązanie współpracy z ośrodkami adopcyjnymi w Wielkopolsce i domami samotnej matki w Lesznie, Kiekrzu i Gnieźnie. Twórca Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich w Polsce. Aktywny społecznik, harcerz, organizator charytatywnych spotkań ekumenicznych, patriotycznych i kulturalnych.

Źródło: www.umww.pl
(ski)